Lapas karte
Comenius skolu sadarbības projekts “ A quest 4 Heroes” norisinās jau otro gadu, un tajā darbojas sākumskolas skolēni ar saviem klašu audzinātājiem. Projekta mērķis ir noskaidrot, ko skolēni saprot ar vārdu “varonis”, un izzināt gan savas valsts, gan projektā iesaistīto dalībvalstu varoņus. Tā ir iespēja gūt jaunas zināšanas un iespaidus par citu valstu kultūru, kā arī praktiski pielietot savas svešvalodu prasmes, veidojot dažāda veida darbus, rakstot vēstules vai sazinoties Skype.
Šogad no 11. līdz 15.martam mūsu skolas skolēni un skolotāji uzņēma 28 skolotājus no 8 dažādām valstīm: Velsas, Ungārijas, Polijas, Francijas, Vācijas, Dānijas, Somijas un Igaunijas. Jau 11. marta vakarā viesiem bija iepēja gūt pirmos iespaidus par mūsu skolu, tiekoties ar skolotājiem un mācoties latviešu tautas dziesmas un dejas. Nākamās dienas rīts sākās ar apsveikuma koncertu, kurā mūsu skolēni parādīja savas dziedāt un dejotprasmes, kas patiesi aizkustināja un pārsteidza ikvienu viesi.
Lasīt visu ziņu (170)Jau 3. gadu mūsu skolas skolēni iesaistījās Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu un jauniešu žūrija”. Tāpat kā iepriekšējos gados visaktīvākie lasītāji un vērtētāji bijuši tieši sākumskolas skolēni (2.a, 2.b , 2.c, 3. un 4.b klase). Par to liels paldies jāsaka arī viņu klases audzinātājām un latviešu valodas skolotājām Ligitai Zāģerei, Andai Leizanderei, Sandrai Freimanei-Fjodorovai, Ainai Novickai un Elitai Brahmanei. Savukārt pamatskolas grupā visvairāk lasītāju bijis no 7.klases. Skolas bibliotekāre Daina Batņa katru gadu skolēnus, kuri iesaistījušies programmā “Bērnu žūrija” , cenšas iepriecināt, uzaicinot ciemos kādu bērnu grāmatu autoru. Pirmajā gadā tā bija Inese Zandere, pagājušajā gadā Māris Rungulis, bet šogad, tā kā lasītāju bijis daudz, paredzētas 2 tikšanās – 6.martā skolā viesojās rakstniece Māra Cielēna, bet 23.martā ciemos gaidīsim Latvijas Literatūras gada balvas ieguvēju (nominācija Labākais Latvijas autora oriģinālliteratūras darbs bērniem), „Maskačkas stāsts” autori Luīzi Pastori.Māra Cielēna noklausījās skolēnu sagatavotos priekšnesumus, stāstīja gan par to, kā top viņas pasakas un dzejoļi, gan par sadarbību ar savu grāmatu ilustratoriem, atbildēja uz klātesošo jautājumiem un ierakstīja autogrāfus bērnu līdzpaņemtajās grāmatās.
Lasīt visu ziņu (2)Katru gadu februārī Projektu nedēļas pēdējā dienā skolā notiek skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konference, un arī šis gads nebija izņēmums. 6. februārī visi 11. klases skolēni un trīs skolēni no 12.klases (kopskaitā 24), aizstāvēja savus pusotra gada garumā izstrādātos zinātniski pētnieciskos darbus. Šajā gadā tēmas bija ļoti dažādas, piemēram: „Kristīgās konfesijas Kandavā”, „Kandavas novada muižas”, „Valodas kļūdas interneta ziņu vietnē”, „Ābolu kvalitātes uzlabošana ar papildmēslošanu un retināšanu”, „Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku repertuārs”, „Ārpusstundu nodarbību ietekme uz skolēnu sekmēm” u.c.
Lasīt visu ziņuMūsu skolas projektu nedēļā 2 dienas (4. un 5. februārī) skolēniem bija unikāla iespēja nelielās interešu grupās katram tikties ar 8 dažādu profesiju cilvēkiem. Lai šāda veida nodarbības īstenotu, skolotāji uzrunāja gan skolēnu vecākus, gan skolas absolventus, gan savus draugus, paziņas un reizēm arī ģimenes locekļus.
Lasīt visu ziņu (160)Šoruden Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) jau 8. gadu pēc kārtas aicināja Latvijas 6. – 8. klašu skolēnus piedalīties konkursā par ceļu satiksmes drošību „Gribu būt mobils!”. Konkursam pieteicās arī 6 komandas no Kandavas K.Mīlenbaha vidusskolas. Konkurss, kā parasti, notika 4 kārtās (priekšacīkstes, neklātienes kārta, pusfināls un fināls), bet dalībnieki tika sadalīti septiņos reģionos. Decembra sākumā tika publicēti priekšsacīkšu un neklātienes kārtas rezultāti (www.gribubutmobils.lv), bet janvārī pusfinālos piedalījās attiecīgo reģionu desmit labākās komandas (bet ne vairāk kā divas komandas no vienas skolas). Tukuma reģionā šoruden startēja 36 komandas, bet pusfinālā iekļuva desmit: Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskola ( 2 komandas), Džūkstes pamatskola, Tukuma 2.vidusskola, Tukuma 2.pamatskola, Dobeles valsts vidusskola, Pastendes pamatskola (2 komandas), Valdemārpils vidusskola un Talsu sākumskola.
Lasīt visu ziņu (8)Šogad sevi par mūsu skolas absolventiem var saukt 12 vidusskolēni, kurus audzinājusi skolotāja Ilze Plezere, un 2 skolēni, kas mācījušies neklātienē, –audzinātāja Dace Vilkauša. Un, lai gan dokumentus par vidējās izglītības ieguvi nu jau bijušie divpadsmitās klases skolēni saņems tikai 30. jūnijā, viņi tomēr pamanījās apsteigt devītos, uz savu izlaidumu aicinot 7. jūnijā. Ziedi un laba vēlējumi tika visiem, tomēr3 meitenes bija mācījušās tā, ka ieguva zelta un sudraba atzinības: Lindai Kulmanei zelta ozoliņš, bet Zelmai Sergejevai un Vitai Vorkalei sudraba ozoliņi.
Laikā
no 21.maija līdz 25.maijam Comenius daudzpusējā projekta „A quest 4
heroes” ietvaros, uz Bretaņas mazpilsētu Mordelles (villa de Mordelles,
≈7000 iedz.) Francijā, devās mūsu skolas projekta vadītāja Danuta Dude
un 5.a klases audzinātāja Aksilda Petrevica.
Pirmā īsā vizīte
Ecole Publique de La Chesnaye sākumskolā bija jau 21.maija vēlā vakarā,
kad skolas skolotāji mūs sagaidīja ar savdabīgu „groziņu” vakaru – katra
saimniece lepojās ar savām īpašajām uzkodām vai salātiem. Lai ciemiņiem
būtu vieglāk un saprotamāk, pie katra ēdiena bija īpaša zīmīte, kurā
bija norādīts ēdiena nosaukums un tā sastāvdaļas. Te arī ieraudzījām,
cik patriotisku dekoru savās mājās valsts svētkos varam iegūt, ja uz
iesmiņa starp vārīto biešu gabaliņiem ieliek pikanta siera gabaliņu.
Kandavas K.Mīlenbaha vidusskola ir viena no tām 20 Latvijas skolām, kas ir iesaistījusies projektā „Iekustini Latvijas smadzenes”, ko, ņemot par pamatu jaunākos zinātnes atklājumus, organizē Latvijas Intelektuālās attīstības fonds (LIAF) ar Slimību profilakses un kontroles centra finansiālu atbalstu.
Skolai sadarbība ar Zuargusu jeb Viesturu Dūli, kas ir LIAF vadītājs, aizsākās jau pagājušā gada decembrī skolas vecāku dienā, kad klātesošajiem bija ne tikai iespēja klausīties lekciju „Kā izmantot savas smadzenes -efektīvām mācībām, darbam un pilnvērtīgai dzīvei", bet arī praktiski uz vietas veikt dažādus enerģizējošus vingrinājumus.
Ir jūnijs, un Nordplus Junior sadraudzības projektam, kurš iesākās 2013.gada septembrī, ir pienākušas beigas. Viss sākās rudenīgajā drēgnumā un beidzās pavasara pilnbriedā. Mazliet par to kā mums, projekta dalībniekiem, gāja, ciemojoties pie draugiem Lietuvā.
Uz Lietuvu devāmies maija sākumā. Pirmajā dienā mulsums skolēnu vidū it nemaz nebija jaušams, kā nekā jaunieši tikās jau trešo reizi. Mazliet pārsteidza pilsēta, uz kuru devāmies, iedzīvotāju skaits 800, tajā pašā laikā ģimnāzijā mācās ap 400 skolēnu.
Mazpilsētas centrā divi nelieli veikali un kultūras centrs. Lielākā daļa skolēnu un skolotāju uz darbu brauc no kādas attālākas pilsētas. Skola atrodas ļoti skaistā vietā, visapkārt koki un puķes, sajūtas vienkārši lieliskas.
Kandavas K. Mīlenbaha vidusskola dāvinājumā no Austrālijā dzīvojošā latvieša Leonīda Brakmaņa kunga saņēma ļoti noderīgas grāmatas angļu valodas apguvei kā arī daiļliteratūru angļu valodā.
Brakmaņa kungs nav kandavnieks, viņš dzimis Vācijā, kur viņa vecāki devās bēgļu gaitās 2. Pasaules kara beigās. 1949. gadā ģimene pārcēlās uz Austrāliju, ar kuru saistās Brakmaņa kunga turpmākā dzīve, skolas gaitas un jurista karjera.
Saikne ar Latviju atjaunojās 90. gadu beigās, kad viņam neilgās viesošanās laikā vecāku dzimtenē izdevās uzmeklēt un sastapt savu māsīcu, kura toreiz un vēl joprojām dzīvo Kandavā.
Laikā
no 26. līdz 30.martam četrām mūsu skolas skolotājām – Aivai Ķēniņai,
Ivitai Lejai, Seilai Šenbergai un Danutai Dude – bija iespēja viesoties
Somijā, Vuosaari sākumskolā. Šī jau bija otrā Comenius daudzpusējā
projekta „A quest 4 heroes” darba vizīte, kuras laikā tikās 27 skolotāji
no 9 projektā iesaistītajām dalībvalstīm: Vācijas, Igaunijas, Polijas,
Francijas, Ungārijas, Dānijas, Velsas, Latvijas un Somijas.
Vuosaari ir viens no lielākajiem un ātrāk attīstošākajiem Helsinku
rajoniem, kas atrodas to austrumu daļā pie pašas Baltijas jūras. Lai gan
attālums līdz Helsinku centram ir pietiekami liels, satiksme ir labi
attīstīta, un nokļūt tur var ar metro 20 minūšu laikā. Vuosaari straujo
izaugsmi veicina ostas attīstība. Tomēr šeit joprojām svarīgi ir
saglabāt dabas bagātības, tādēļ dienvidu daļā ir izveidots Uutela dabas
parks.
Šopavasar ikgadējās Ritmikas dienas devīze bija: „Griežam laiku virpulī!”. Pasākuma dalībnieku (1.-12.klases skolēnu, vecāku un skolotāju) uzdevums ar atbilstošas mūzikas, aksesuāru un deju soļu palīdzību skatītājiem ļaut paceļot laikā no mūsdienām līdz pat 2.pasaules karam. Kā allaž, Kandavas sporta halles tribīnes bija pilnas, jo vingrotājus atbalstīt bija ieradušies gan vecāki un vecvecāki, gan draugi un paziņas.Uzstāšanos vērtēja arī sportiskā žūrija: Jānis Bambis, Inga Rozenfelde, Mārcis Tropiņš, Oļegs Puzikovs, Egita Grundmane.
Pateicoties skolas bibliotekāres Dainas Batņas entuziasmam, mūsu skola otro gadu ir iesaistījusies lasīšanas veicināšanas programmā „Bērnu un jauniešu žūrija", ko visā valstī jau 14 gadus īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību, Latvijas Republikas Kultūras ministriju un Valsts Kultūrkapitāla fondu. Pēc LNB sniegtās informācijas šoreiz žūrijā ir piedalījies rekordliels dalībnieku skaits – jauno grāmatu vērtēšanā iesaistījās 17 tūkstoši lasītāju, rosinot lasītprieku 576 bibliotēkās un skolās.
Pašās februāra beigās mūsu skolas divpadsmit divpadsmitie aicināja vecākus, draugus un skolotājus uz Sudraba gredzenu vakaru, lai atskatītos uz savos vidusskolas gados paveikto, sajusto, sasniegto, pārdzīvoto, lai saņemtu spēka un ceļa vārdus no ciemiņiem, lai saprastu –šajā skolā kopā būšanas laiks atlicis tik niecīgs. Klases audzinātāja Ilze Plezere uzsvēra, ka tieši gatavošanās gredzenu vakaram bijis liels pārbaudījums, bet gala rezultāts esot patīkams. Ar labiem padomiem neskopojās nu jau augstskolu studenti, pagājušā gada absolventi. Viņi bija izcepuši ceļamaizes rupjmaizes ķieģelīti, kā arī nodeva gada glabāšanā ceļojošos priekšmetus
–šujmašīnu un piezīmju lapiņu komplektu.
Kamēr pirmklasnieki devušies valsts noteiktajās brīvdienās, 2.-9.klašu skolēni iesaistīti projektu nedēļas aktivitātēs. Šogad visiem viena tēma – tautasdziesmas. Tās vispirms tiek meklētas,tad lasītas, dziedātas, zīmētas,minētas un izmantotas rotaļās. Vieni veido savas tautasdziesmu izlasītes, citi plakātus, citi uzdevumus - spēles pārējiem. Jāpilda arī saņemtais uzdevums, tā saucamais mājas darbs, kurā jāsameklē tautasdziesmās trūkstošie vārdi, t.dz. ar norādītajiem skaitļa vārdiem, jāuzzīmē 3 iedotās tautasdziesmas, jāatrod t.dz. neparastāko vārdu nozīmes, kā arī pašiem jāsacer 3 t.dz. par gudrību, slinkumu un skolu. Noslēgumā katrai klašu grupai konkursiņš –iespēja parādīt to, ko katrs iemācījies, un varbūt iemācīt citiem. Projektu nedēļas pēdējā diena jau tradicionāli saistās ar 2 pasākumiem –vidusskolēnu pētniecisko darbu konferenci
un Popielu.