Lapas karte
Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskola

Lietas - likteņu liecinieces

26.04.2013
aaa.jpg

Šī gada 26. aprīlī Rīgā Okupācijas muzejā (remonta dēļ muzejs atrodas bijušajās ASV vēstniecības telpās) tika apbalvoti 6.-8. klašu skolēni, kas piedalījās Monreālas Latviešu sabiedriskā centra organizētajā Latvijas vēstures pētījumu konkursā „Lietas - likteņu liecinieces”. Starp godalgoto vietu ieguvējiem bija arī Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas 7.a klases skolēns Edgars Studens, kurš 72 dalībnieku konkurencē saņēma Vītola fonda naudas balvu par 2.vietu. Vēl visi konkursa finālisti, arī Edgars, saņēma apliecību, ka Likteņdārza Draugu alejā ir bruģakmeņi ar katra dalībnieka vārdu.

Konkursa mērķis bija mudināt skolēnus nopietni pievērsties savas tuvākās apkārtnes vēstures izpētei. Edgara pētnieciskajā darbā „Vecvectēva platmale” tika mēģināts izprast, kā vēstures notikumi 20.gadsimtā ietekmējuši viņa vecvectēva Vernera Baloža likteni. Platmalei jau 75 gadi, vectēvam 73, platmalei ir savs stāsts par Edgara vecvecāku dzīvi. Otrais pasaules karš, 7 gadi izsūtījumā, platmale valkāta vien pāris gadus pirms kara, pēc tam rūpīgi glabāta atmiņai par kādreizējiem laimes un cerību gadiem. Edgars kopā ar vecākiem papētījis arī Baložu dzimtas koku, ģimenes dokumentus, fotogrāfiju albumu un intervējis savu vectēvu un vectēva māsu. Vecvectēvs Verners Kristaps Balodis piedalījies Rīgas aizstāvēšanas kaujās 1919.gadā, kopā ar strēlnieku vienību karojis baltgvardu pusē Krievijā, kritis sarkano strēlnieku gūstā, bet liktenīgas sagadīšanās dēļ izglābies. Pēc atgriešanās no Krievijas iesaukts obligātajā karadienestā Latvijas armijā... raibu raibo stāstu pavēstījusi platmale Edgaram.

k.jpg

Konkursā varēja piedalīties ikviens Latvijā dzīvojošs jaunietis vecumā no 12 - 15 gadiem, gan piesakoties individuāli, gan skolēnu grupās no trim līdz pieciem cilvēkiem, kā arī veselas klases (6., 7. un 8. klases). Individuālie darbi tika vērtēti atsevišķi, grupas atsevišķi, un arī klases sacentās savā starpā. Aktīvākie dalībnieki, pēc skolotājas Aksildas teiktā, bijuši no Latgales un Vidzemes. Piedalīties konkursā Edgaram ieteica tieši viņa vēstures skolotāja Aksilda Petrevica, kas patiešām ir priecīga un lepna par sava audzēkņa panākumiem.

printēt


<>


Jaunākās galerijas