Erasmus+ projekta “FOLLOW THE YELLOW BRICK ROAD WITH MI THEORY” 4.mobilitāte Adanā, Turcijā (23.01.2023.-26.01.2023.)
Erasmus+ skolu sadarbības projekta “Follow the Yellow Brick Road With MI Theory” ietvaros skolotājas Dace Vilkauša un Danuta Dude no 23.janvāra līdz 26.janvārim piedalījās nu jau 4.-tajā projekta mobiltātē. Šīs mobilitātes mērķis bija padziļināt skolotāju zināšanas par vizuāli telpisko, ķermeņa - kustību, dabas zinātņu, saskarsmes (starppersonu) un pašizpratnes inteliģenču veidiem. Tika apgūta ne tikai teorija, bet skolotājiem bija iespēja arī pašiem pārbaudīt sevi un savas inteliģences spējas.
Pirmā mobilitātes diena sākās ar ekskursiju pa Adanu, kuras laikā iepazinām tikai nelielu tās daļu. Pēc tam projekta koordinatori piedalījās sanāksmē, kuras laikā tika veikts paveikto darbu izvērtējums. Savukārt pēcpusdienā visi mobilitātes dalībnieki devās uz Yumurtalik lagūnu, lai piedalītos āra vides nodarbībā. Tās laikā tika padziļinātas zināšanas par dabas aizsardzību un iepazīta lagūnā esošā ekovide. Savukārt saskarsmes un sadarbības prasmes tika pilnveidotas pašiem aktīvi piedaloties grupu nodarbībā, kas saistīta ar apkārtējās vides izpēti.
Otrās dienas agrā rītā devāmies ekskursijā uz senās Divupes apvidu. Apmeklējām Halfeti, kas ir pilsēta un rajons Eifratas upes austrumu krastā. Pēc 1990.gada, kad uz upes tika uzbūvēti vairāki dambji, vecpilsēta un lielākā daļa ciematu tika appludināti, un tagad tā ir tūristu apskates vieta. Saskaņā ar leģendu, Halfeti ir vienīgā vieta uz Zemes, kur aug melnās rozes.
Tālāk devāmies uz Urfu. Saskaņā ar Bībeli un Korānu tā ir Ābrahāma dzimtene pirms viņa došanās uz Palestīnu. Leģenda vēsta, ka karalis Nimrods sodīja Ābrahāmu katapultējot viņu no citadeles degošā malkas kaudzē, bet Dievs iejaucās un pārvērta uguni ūdenī, bet spārnus par zivīm. Mūsdienās ir apskatāms mošejas komplekss, kas ieskauj Ābrahāma alu un svēto zivju baseini.
Vakarā izbaudījām turku tradicionālo vakaru – “Sira night”, kuras laikā varējām baudīt turku daudzveidīgo virtuvi, klausīties viņu tautas dziesmās, vērot un paši iesaistīties viņu tautas dejās.
Nākamās dienas rītā devāmies uz Gēbekli Tepes arheoloģijas muzeju, kur bija iespēja aplūkot vairākus masīvus akmens stabus – pasaulē zināmos vecākos megalītus no neolīta perioda, kuri norāda uz senākajām cilvēku apmetnēm pasaulē. Šī vieta ir iekļauta arī UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.
Pa ceļam uz Gaziantepi aplūkojām plašos pistāciju dārzus, kuri ir lielākais peļņas avots šajā reģionā. Pabijām labākajā reģiona baklavas kafejnīcā, kur ļāvāmies tās izcilajam garšas baudījumam, izstaigājām Gaziantepes vecpilsētu, aplūkojot gandrīz 2000 gadus veco cietoksni, un devāmies uz Gaziantepes Zeugmas mozaīku muzeju, kas ir viens no lielākajiem šāda veida muzejiem pasaulē. Starp daudzajām cilvēka prātam netveramajām mozaīkām, bija iespēja skatīt arī slaveno ”Čigānu meiteni”, kas tiek pielīdzināta slavenajai “Monai Lisai”.
Abas ekskursiju dienas bija lielisks veids, kā attīstīt un pilnveidot starppersonu (spēja atklāt un atbilstoši reaģēt uz citu cilvēku noskaņojumu, motivāciju un vēlmēm) un intrapersonālās (spēja apzināties sevi un saskaņoties ar iekšējām jūtām, vērtībām, uzskatiem un domāšanas procesiem) inteliģences.
Ceturto dienu aizvadījām Atturka vārdā nosauktajā sieviešu jaunrades centrā, kur galvenokārt attīstījām savu ķermeņa – kinestētisko intelektu. Piedalījāmies četrās dažādās radošajās darbnīcās – apguvām koka grebšanu, stikla pūšanu, auduma apdruku un zīmēšanu Ebru jeb marmorēšanas tehnikā. Rezultātā katrs dalībnieks bija ne tikai izmēģinājis ko jaunu, bet arī uzzīmējis savu zīmējumu, veicis auduma apdruku, izpūtis savu stikla pērlīti un iemēģinājis roku koka grebšanā.
Pēcpusdienā tikāmies projekta mobilitātes izvērtēšanas pasākumā, kurā svinīgi tika izsniegti sertifikāti un nosprausti turpmākās projekta darbības mērķi.
Skolotājas Danuta Dude un Dace Vilkauša