Jūlija vidū man bija lieliska iespēja piedalīties Erasmus+ kursos Krakovā, Polijā. Manu kursu nosaukums bija “21st Century teaching competencies and creativity”, un man šī tēma šķita ļoti intriģējoša un atbilstoša man kā vizuālās mākslas skolotājai.
Erasmus apmaiņas programma man saistās ar piedzīvojumiem, jaunu zināšanu apgūšanu, dažādu jaunu kultūru un cilvēku iepazīšanu. Tā ir lieliska iespēja nepiespiestā gaisotnē paplašināt savu redzesloku. Dalība šajos kursos sniedza man iespēju attīstīt gan profesionālās, gan personīgās prasmes, kas veidos pozitīvu ietekmi uz manu skološanas praksi, karjeras izaugsmi un manu skolēnu apmācības kvalitāti. Iegūtās idejas izmantošu turpmākajā mācību procesā. Ļoti priecājos arī par to, šis bija lielisks veids, kā praktizēt un uzlabot manas angļu valodas prasmes. Es ieguvu jaunas perspektīvas, enerģiju un iedvesmu, kas palīdzēs uzturēt motivāciju un prieku darbā skolā ar skolēniem.
Kursu gaitā es izzināju Krakovas un Polijas kultūru un izglītības sistēmu. Braucot uz Krakovu, zināju, ka tā ir skaista un sena pilsēta, kur uz katra stūra var baudīt kultūrvēsturiskas vērtības. Tā ir otra lielākā Polijas pilsēta, kas atrodas Vislas upes krastā. Līdz 1596. gadam Krakova bija Polijas galvaspilsēta, un tas ir bijis viens no galvenajiem Polijas akadēmiskās, ekonomiskās, kultūras un mākslas dzīves centriem. Katra pēcpusdiena pēc nodarbībām tika piepildīta ar muzeju un apskates objektu apmeklēšanu. Ļoti iespaidīgs ir Vāveles karaliskais pils komplekss, kurš sastāv no vairākām nozīmīgām ēkām. Tur var apskatīt agrākos romānikas un gotikas piemērus Polijā. Vēl ļoti iespaidīgs bija Veličkas sāls raktuvju apmeklējums. Sāls raktuves atrodas pavisam netālu no Krakovas pilsētas. Raktuves tika izveidotas tālajā 13.gs. un tika izmantotas līdz pat 2007. gadam. Raktuves ir izvietotas deviņos dažādos līmeņos un tās tiešam ir milzīgas – kopējais garums ir 300 km. Ļoti pārsteidza, ka raktuvju strādnieki bija ne tikai sāls racēji, bet arī mākslinieki. Raktuvju hallēs ir izvietotas dažādas skulptūras, kuras ir radījuši paši strādnieki. Tāpat noteikti ir vērts apmeklēt galveno laukumu, vecpilsētu un citus apskates objektus un muzejus.
Kursi notika vecā, tradīcijām bagātā katoļu skolā, un tai bija īpaša aura. Mēs bijām 5 kursu dalībnieki no dažādām valstīm – Spānijas, Grieķijas, Horvātijas un arī Latvijas. Šo kursu mērķis bija sniegt zināšanas par kompetencēm, kas nepieciešamas novērtēšanai, izaugsmei un efektīvam mācību procesam. Kā arī kursa mērķis bija mudināt skolotājus veidojot stundas, ietvert neirozinātnes zināšanas. Kursi sniedza iespēju ieskatīties jaunākajās nodarbību organizēšanas formās. Tika piedāvāts izmēģināt jaunas un radošas mācību metodes un tehnikas. Kursos tika atklātas mūsdienīgas pieejas jauniem mācību scenārijiem, izmantojot daudznozaru un starpdisciplināras mācību aktivitātes. Tika strādāts gan grupās, gan individuāli. Kursu vadītāja Barbara Legutko ir arī skolotāja skolā, kurā tikām uzņemti. Ļoti saistoši bija izmēģināt mūsdienīgās tehnoloģijas - aplikācijas un interneta vietnes, kuras var radoši iesaistīt mācību procesā, lai atsvaidzinātu dažkārt nogurdinošās tēmas. Piemēram, uzreiz sapratu, ka izmantošu lietotni Plickers, kur izmantojot izdrukātus atšķirīgus kvadrātus, skolotājs var viegli fiksēt un apkopot atbildes, izmantojot telefonu. Bija tiešām interesanti dalīties pieredzē ar citu valstu skolotājiem un apspriest gan kopīgo, gan atšķirīgo katrā valstī.
Šos kursus es izbaudīju un ieguvu vērtīgu pieredzi. Iesaku arī citiem skolotājiem nebaidīties, uzdrīkstēties un piedalīties šādos kursos! Paldies par atbalstu un par doto iespēju mūsu skolas koordinatorei Danutai Dudei!
Linda Ekere
Erasmus+ pedagogu profesionālās pilnveides kursi Krakovā, Polijā