Projekta Nr.2020-1-LV01-KA101-077226
Kursu organizators: KOIN.S.EP INTERACT, Larissa, Greece
Laiks: 2022.gada 11.jūlijs - 22.jūlijs
Pašā vasaras vidū, no 11. jūlija līdz 22. jūlijam, apmeklēju profesionālās pilnveides kursus “Cultural Heritage in Action” Iraklijā. Kursu mērķis bija izzināt, kas ir kultūras mantojums, un paplašināt savas zināšanas par to, aktīvi darbojoties. Mūsu kursu pasniedzējs bija Konstantinos Oikonomou - vēstures un ICT skolotājs, kurš profesionāli, interesanti, ar aizrautību vadīja kursu nodarbības.
Grupā bija 20 dažādu mācību priekšmetu skolotāji no dažādām ES valstīm – Vācijas, Polijas, Čehijas, Spānijas un Latvijas. Kursi iesākās ar dalībnieku savstarpēju iepazīšanu, prezentējot un stāstot pārējiem par savu skolu, pilsētu un valsti. Lai gan mums jau šķiet, ka visi, kaut reizi, ir ko dzirdējuši par mūsu Dziesmu un deju svētkiem, izrādījās, ka neviens no grupas dalībniekiem par tiem neko nebija dzirdējis. Sarunu un prezentāciju rezultātā guvām plašāku priekšstatu par katru kursu dalībnieku.
Kursi bija labi organizēti – teorētiskajās apmācībās organiski iekļāvās ārpusklases nodarbības, kas ļāva Grieķijas pagātnes un tagadnes kultūras mantojumu iepazīt no visdažādākajiem „skatu punktiem.”
Dodoties nodarbībās ārpus telpām, katru nedēļu saņēmām uzdevumus, par kuru veikšanu atgriezenisko saiti sniedzām piektdienu nodarbībās prezentāciju vai video formātā. Savukārt katras dienas nodarbību beidzām ar atgriezeniskās saites sniegšanu par dienas laikā redzēto un apgūto. Tāpat arī šajās sarunās, pie kafijas tases, dalījāmies pieredzē par savu darbu, diskutējām par izglītības sistēmu daudzveidību, meklējām kopīgo, centāmies veidot sadarbību jaunu projektu izstrādei. Neiztikām arī bez sarunām par mūsu valstu tradīcijām, bet jo īpaši ēdieniem un ēšanas paradumiem.
Interesanti bija pašiem savām acīm redzēt gan Knosas pili, gan izstaigāt Iraklijas, Archanes un Malias vecpilsētu šaurās ieliņas, kuras atklājās visā savā krāšņumā. Pēc pasakainās pilsētiņas Archanes apskates, devāmies tālajā pārgājienā uz pilsētiņas attālo mežu, kurā mūs gaidīja pārsteigums – senais amfiteātris. Amfiteātrī iejutāmies skolēnu lomās un izspēlējām dažādas jautras, interesantas, uz koncentrēšanos, uzmanību, un loģisko domāšanu centrētas spēles. Arī pašiem bija ļoti jautri tajās iesaistīties!
Varējām vērot un iepazīt daudzveidīgos arhitektūras stilus, pilsētas veco, venēciešu stilā celto un jauno, mūsdienīgo ostu, doties pastaigā pa, gar, un ap Iraklijas aizsargmūri, apmeklēt Arheoloģijas, Vēstures, Dabas un Lychnostatis muzejus, kuros daudz vairāk uzzinājām un bagātinājām savu zināšanu „loku” par Grieķijas un Krētas vēsturi, tās iedzīvotājiem, viņu nodarbošanos. Baudījām grieķu un krētiešu mākslinieku interesantos mākslas darbus, meklējām līdzības un atšķirības ar mūsu latviešu mākslinieku darbiem.
Iepazinām un ieguvām daudz informāciju par viņu kultūrai nozīmīgo un slaveno rakstnieku Kazantzaki, kura darbi ir tulkoti arī latviešu valodā.
Kursu apmeklējums ietvēra Krētas nozīmīgāko dabas ainavu un vēsturisku objektu, pilsētu apskati. Apmeklējām Retimno, Haniju, Bali lagūnu, devāmies pārgājienā pa krāšņo dabas parku aizu. Aizā dabas ainavas mainās ik pēc brīža – tad ir ciprešu mežs, tad izžuvušas upes gultne, tad stāvs kāpiens augšā, un atkal lejā. Šī garā ceļa laikā apkārt slējās milzīgas akmens sienas, kurām pa vidu mirdzēja zilā Krētas debess. Fantastiski skati un ainavas! Bija iespēja atveldzēties, baudīt sauli un silto ūdeni Krētas jūrā un Lībijas jūrā. Zilajā ūdenī varēja veldzēties un skatīties stundām ilgi!
Uzskatu, ka šādu starptautisku kursu apmeklējums ikvienam skolotājam sniedz nenovērtējamu pieredzi viņu profesionālajā darbībā, paplašina zināšanas par mācību procesu, uzlabo viņu svešvalodas prasmes, kā arī ļauj kritiski izvērtēt savu līdzšinējo darbu.
Pēc atgriešanās no kursiem esmu gatava dalīties pieredzē par kursos apgūto.
Angļu valodas skolotāja Danuta Dude